Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

ED-elever till semifinal i "Unga Forskare"

Fem elever som går i trean på NA har gått vidare till semifinal i ”Unga Forskare”:s tävling och utställning.

NA-eleverna Yotam, Nils, Christian, Alexander och Johannes har gått vidare i tävlingen med sitt gymnasiearbete ”Spridning och nedbrytning av granulat från konstgräsplaner”. Semifinalen hålls i Norrköping onsdag 7 mars, då killarna åker dit för att presentera sitt arbete. Vid semifinalen får de ställa ut sitt projekt i monter och presentera det för allmänheten och andra skolelever. Killarna har i sitt arbete undersökt hur granulat (fyllnadsmaterial i konstgräsplaner) sprids från konstgräsplanen Zinkensdamm i Huskvarna till närliggande mark och vattendrag.

Här kan du läsa en artikel i JP om Unga foskare >>länk till annan webbplats

Här kan du läsa mer om semifinalen i Unga forskare >>länk till annan webbplats

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats