Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Feriepraktik i sommar?

Jönköpings kommuns arbetsmarknadsavdelning anordnar varje sommar hundratals platser för ungdomar att söka sommararbete på. 1 april till 30 april kan du söka. Här kan du läsa om ED-elevers sommarjobb 2014.

ED-eleven Emil siktar på ett vårdjobb

Jönköpings kommuns arbets‑
marknadsavdelning, AMA, er‑
bjuder många jobb till kommunens ungdomar. AMA strävar efter att ungdomarna ska koma in i arbetslivet på ett eller annat sätt. Sommaren 2014 var det ungefär 2100 ungdomar som sökte sommarjobb eller feriepraktik hos kommunen.

Några av alla de som fick jobb via AMA var Emil, Qusay och Max.

Här kan du läsa om Emils jobb inom vård- och omsorg >>länk till annan webbplats

Här kan du läsa om Max jobb på Upptech >>länk till annan webbplats

Här kan du läsa om Qusays jobb som kanotskoleledare >>länk till annan webbplats

Här kan du läsa om Christians gamingprojekt >>länk till annan webbplats

Själv sugen på att jobba i sommar? Markera då datumet 1 april i din kalender, då det är första dag för att skicka in din jobbansökan. Läs mer på Jönköpings kommuns hemsida >>länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats