Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Överlevare föreläste på ED

Tisdagen 27 januari är minnesdag av förintelsen i Auschwitz. I år är det 70 år sedan krigsslutet. På ED mindes Leon Rytz händelserna inför berörda ED-elever.

Foto: Kajs Juslin (JP)

Leon berättade om hur han fängslats i två olika koncentrationsläger, Treblinka och Bergen-Belsen, men lyckligtvis står här som överlevare idag. Leons berättelser både fångade och berörde åhörarna i ED:s aula.

Inom Beteendevetenskapsinriktningen på SA, så läser treorna kursen "Ledarskap och organisation" och har som uppgift att organisera någon speciell dag på ED. SA-eleverna Marija, Jonna, Karolina och Petter anordnade föreläsningen av Leon.

Här kan du läsa en artikel i JP om föreläsningen >>länk till annan webbplats

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats