Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Utbyte med Tyskland

I början av läsåret 17/18 inleder ED ett samarbete med Albert Schweitzer Gymnasium i Eisenhüttenstadt.

Erik Dahlbergsgymnasiet inleder ett samarbete med Albert Schweitzer Gymnasium i Eisenhüttenstadt, en stad 10 mil öster om Berlin, nära den polska gränsen. Det tyska gymnasiet lägger liksom ED stor vikt vid internationalisering och har en naturvetenskaplig profil.

Efter att representanter från våra båda skolor har besökt den blivande partnerskolan, startas ett elev- och lärarutbyte upp med början läsåret 2017/2018. Tanken är att ED tar emot de tyska gästerna under höstterminen och sedan åker tio elever och två lärare till Tyskland under vårterminen. På ED ser vi fram emot ett spännande och givande samarbete!

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats