Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Vad kan jag bli efter VO?

Ett bra gymnasieval kan grunda sig på att du vet vad du vill göra efter gymnasiet. Våra ED-alumner ger dig en inblick i vad du kan göra efter studenten på ED.

En ED-alumn är en student som slutat på ED.
Här nedan kan du se ett exempel från ED:s Vård- och omsorgsprogram.

Du hittar fler ED-alumner här>>

"Redan som liten drömde jag om att bli sjuksköterska, så VO på ED var ett självklart gymnasieval för mig. Jag hade dessutom hört att ED var ett bra gymnasium med erfarna och duktiga lärare. Från tiden på ED bär jag med mig mycket kunskap, speciellt inom ämnen där fokus låg på omvårdnad. Idag arbetar jag som sjuksköterska inom cancervården på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. I framtiden tror jag att jag har vidareutbildat mig, kanske inom cancersjukvård eller till barnmorska."
           REBECCA HARALDSSON, VO 2004
          
Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats