Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Hjärnstarka ED-lärare

Under torsdagen 17 augusti deltog idrottslärare från Erik Dahlbergsgymnasiet vid en föreläsning om motions betydelse för hjärnans aktivitet.

ED:s idrottslärare tog under torsdagen del av Anders Hansen, överläkare i psykiatri, föreläsning om hur fysisk aktivitet påverkar hjärnan. Modern hjärnforskning visar att fysisk aktivitet har närmast ofattbara effekter på vår hjärna och de tankemässiga funktionerna. Anders pratade mycket om hur konditionsträningen påverkar inlärningsförmåga och koncentrationsförmågan. Föreläsningen gav även teoretiska kopplingar till praktiska övningar.

Här kan du själv ta del av Anders Hansens föreläsning >>länk till annan webbplats

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats