Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Livesänd radio på ED

Under avslutningen på Klimatveckan, så livesänder Sveriges Radio sitt program "Klotet" från ED.

Radioprogrammet "Klotet" kommer sändas från inspirationsdagen, kring vårt klimat, som hålls på ED. Dagen ingår i den klimatvecka som pågår nu i Jönköpings län. I det klimatråd som finns i länet, och som leds av landshövdingen, saknas ungdomarnas röster idag. Men de behöver finnas med i arbetet för att länets ska klara sina klimatmål. Nu ska ett ungdomsråd bildas. Flera undersökningar visar att många ungdomar i Sverige är oroliga för klimatförändringarna. I Jönköping ska unga nu få påverka länets klimatarbete. I en doktorsavhandling från i våras beskrivs hur unga idag ser att världen för dem själva, deras barn och barnbarn kommer att kännetecknas av miljökollaps i framtiden.

Raadioprogrammet "Klotet" sänds från Erik Dahlbergsgymnasiet i Jönköping, där eleverna ska inspireras till att fördjupa sig i frågor om miljö, klimat och hållbarhet.

Här kan du lyssna på "Klotet" kl 14.03 onsdagen 27/9 >>länk till annan webbplats

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats