Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

NA-elev bland Linnéstipendiater

Erik Dahlbergsgymnasiets NA-elev Filip är en av årets Linnéstipendiater.

Linnéstipendiaterna utses av Biologilärarnas förening som också årligen anordnar Linnédagarna. I år arrangerades dagarna mellan 24-27 september i Örebro. Vid Linnédagarna träffas omkring 50 elever under fyra dagar för att lära sig mer om biologi. Bland dessa ungdomar fanns i år NA-eleven Filip från ED. Filip fick vara med om att besöka Örebro universitet, där han träffade olika forskare och fick ta del av pågående forskningsarbeten. I år fick eleverna lyssna till föreläsning om hur biologi och entreprenörskap är en del av framtiden. Dessutom fick eleverna genomföra olika laborationer. Vid en av Linnédagarna var det exkursion med Länsstyrelsen i Örebro län, där eleverna fick lära sig praktiskt om naturvårdsåtgärder och hur dessa leder till ökad biologisk mångfald.

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats