Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Samverkan TE och Cybercom

Onsdagen 29 november genomförde TE en spännande aktivitet där alla tjejer i år 3 hade en uppskattad eftermiddag tillsammans IT-konsultbolaget Cybercom.

Teknikelever hos Cybercom

Besöket inleddes med ett välkomnande av VD, som sedan lämnade ordet till fyra unga IT-ingenjörer som fick berätta om deras väg från gymnasiet (en av dem hade gått TE här på ED) till Cybercom. Därefter följde samtal och fika tillsammans med Cybercoms personal och eftermiddagen avslutades med en workshop där TE-tjejerna gruppvis genomförde en tävling mot varandra som gick ut på att programmera en innovativ animation (ett spel) i programmet Scratch på relativt kort tid. Personal från Cybercom agerade jury och vinnargruppen animerade en rolig och smart rekryteringsapp till Cybercom.

Här kan du läsa en JP-artikel om besöket >>länk till annan webbplats

Teknikelever hos Cybercom

Teknikelever hos Cybercom

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats