Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Rymdforskare föreläste för ED-elever

Rymdforksaren Joel Johansson (Uppsala universitet) föreläste på onsdagen 2 maj för ED-elever som läser kursen Fysik 2.

Onsdagen den 2 maj föreläste Joel Johansson i ED:s Aula för elever som läser fysik 2. Joel är verksam på Instutionen för fysik och astronomi på Uppsala Universitet och forskar inom området observationell kosmologi - det vill säga han gör astronomiska observationer med olika teleskop och instrument för att kunna mäta och väga hela universum.

Joel pratade om den mörka materia och mörka energi som verkar dominera vårt universum, och berättade vad vi kan lära oss genom att observera supernovor (exploderande stjärnor) i närbelägna och avlägsna galaxer.

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats