Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Linnédagarna 2-5 september

Under tre år samarbetar Erik Dahlbergsgymnasiet med Biologilärarnas förening och arrangerar Linnédagarna

Calle Mellander NA17A är i år Linnéstipendiat från Erik Dahlbergsgymnasiet och i går blev han intervjuad i direktsändning av P4 Jönköping.

Linnédagarna har arrangerats av Biologilärarnas förening sedan 1964. Ca 50 elever, från Lycksele i norr till Trelleborg i söder träffas 2-5 september för att lära sig mer om biologi. Under måndagen besökte de Linköpings universitet och där fick eleverna lära sig mer om fysiologi, hudfärgens evolution, kvävets kretslopp och hundens beteende. Under kvällen fick eleverna under ledning av Lasse Söderström, ekobussen, titta på nattfjärilar. Tisdagen ägnas åt fältstudier och inventering i Östra Vätterbranterna. På onsdag väntar en föreläsning om Vättern i Erik Dahlbergsgymnasiets aula. Alla som läser Biologi 1 på ED kommer också att få lyssna till denna föreläsning

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats