Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Välkommen till Scheeledagen 2018

Onsdagen 28 november anordnar ED Scheeledagen 2018. Dagen är öppen för dig i nian, som anmält dig hos din NO-lärare.

Onsdagen 28 november kl 8.30-14.30 är det dags för Scheeledagen 2018 på Erik Dahlbergsgymnasiet. Scheeledagen är en årligt återkommande informationsdag i naturvetenskapens tecken som riktar sig till elever i årskurs 9.

Under Scheeledagen blir elever, och lärare, från årskurs 9 uppdelade i grupper. ED:s elever i årskurs 2 och 3 fungerar som värdar. Varje grupp har minst två egna värdar som tar hand om våra gäster under hela dagen. Programmet under dagen består bland annat av information om naturvetenskapsprogrammet, teknikprogrammet, laborationer (inom Ma/Fy/Ke/Bi), tävlingar och kemi-show.

Här hittar du ett klipp från tidigare år https://www.youtube.com/watch?v=VYU9UWy2Nfolänk till annan webbplats

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats