Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

Scheeledagen 2018

Idag har ED haft sin årliga Scheeledag. Scheeledagen är en informationsdag om Naturvetenskapsprogrammet som riktar sig till elever i årskurs 9.

Elever från årskurs 9 har haft en spännande dag i naturvetenskapens tecken på ED. De har fått genomföra laborationer, delta i tävlingar och uppleva ED på nära håll. De har även fått information om Naturvetenskapsprogrammet och Teknikprogrammet. ED elever som går i årskurs 2 och 3 har fungerat som värdar/guider under dagen. Dagen avslutades med den traditionsenliga kemishowen med elever och lärare från NA-programmet.

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats